• Spoločne poznávame a chránime prírodné, kultúrne a duchovné bohatstvo našich predkov 2022

•           Mikroprojekt je zameraný na poznávanie a ochranu prírodného, kultúrneho a duchovného bohatstva oboch krajov. V spolupráci s českou školou Návsí chceme využiť ich nápady a skúsenosti so vzdelávaním a uplatňovaním enviromentálnej výchovy vo vyučovaní. Orava aj Morava sú krásne oblasti, ktoré sa vynímajú rozmanitou faunou a flórou, zároveň pestrým kultúrnym a duchovným bohatstvom a je našou povinnosťou zachovať tieto hodnoty pre ďalšie generácie, no i  zvyšovať povedomie o oboch krajoch aj v cezhraničnej spolupráci. Spoločnými silami chceme vybudovať vzdelávacie a oddychové zóny v areáli našej základnej školy v Krušetnici. Táto spolupráca bude prospešná pre obe obce, jej vyústením budú spoločne strávené chvíle ako na Morave, tak aj na Orave.

Do projektu budú zapojené obe strany. Vypracuje sa celková stratégia projektu, od spoločných aktivít, návštev, online prednášok až po vybudovanie enviroučebne a záverečný program pre našich partnerov z Českej republiky. Budú poverení zamestnanci na prípravu podkladov edukatívnych aj zábavných úloh pre našich hostí. Realizáciou projektu vzniknú nasledovné výstupy: návšteva našich partnerov v rámci projektu, spoločné zoznámenie sa žiakov, výmena skúseností, aktivity zamerané na prírodné, kultúrne a duchovné dedičstvo jednotlivých krajov. Táto návšteva bude spojená aj s obedom, občerstvením a pitným režimom. Ako ďalší výstup bude zriadenie externej enviromentálnej triedy zloženej z edukačných a oddychových zón pri základnej škole v Krušetnici, vzdelávacie a zábavné aktivity pre našich hostí (program spojený s prednáškami a besedou v našej školskej záhrade),  návšteva Múzea kávy v Krušetnici spojená s ochutnávkou zdravej kávy, turistická prehliadka zaujímavostí v našej obci: vyhliadka s krížovou cestou, poznávací chodník,.. Prehliadka bude spojená aj s obedom, občerstvením a pitným režimom. Nakoľko pôjde o poslednú etapu projektu, každý účastník dostane aj tašku s upomienkovými predmetmi s logami Intereg VA SK-CZ, EÚ  a ŽSK. Každý účastník zároveň dostane spoločne navrhnutú brožúru s informáciami o oboch obciach a školách, ktoré si vzájomne pripravíme a spracujeme. Bude vytlačená plnofarebne, formát A5 8 strán.Z projektu vznikne aj ďalší výstup - edukačná brožúra spojená s prácami žiakov vytlačená plnofarebne, formát A5 20 str.

6.  Harmonogram realizácie aktivít
          Dátum zahájenia fyzickej realizácie malého projektu 01.03.2022
          Dátum ukončenia fyzickej realizácie aktivít malého projektu 30.09.2022
          Celkový počet mesiacov realizácie malého projektu (max. 12) 7

Cezhraničný dopad

1 Spoločenský dopad
          Spoločenský dopad projektu sa prejaví v skvalitnení výučby na našej škole v predmetoch nielen s enviromentálnym zameraním. Taktiež zvýši rozvoj oboch partnerských obcí v rámci cezhraničnej spolupráce.  Zlepšuje vybavenosť na výučbu nielen v našej obci, ale pomáha aj pri skvalitnení drobnej infraštruktúry. Výrazne prispieva k odstránenu nielen jayzkových bariér medzi hranicami, ale hlavne k rozvoju cezhraničných kontaktov pri poznávaní a ochrane prírodného, kultúrneho aj duchovného dedičstva našich predkov.
          2. Dopad na cieľové skupiny
          Výstupy projektu budú voľne  dostupné nielen cieľovej skupine, ale aj obyvateľom obcí, širšej verejnosti oboch partnerských obcí v cezhraničnom regióne, nakoľko budú propagované aj na webových stránkach, aj v regionálnych novinách. Žiaci, ale aj obyvatelia obcí získajú prehľad o aktuálnych možnostiach rozvoja prírodného, kultúrneho aj duchovného bohatsva našich regiónov. Spoločne strávený čas, výsledky práce (informačné aj edukačné brožúry), edukačné a oddychové zóny vybudované pri ZŠ s MŠ Krušetnica, to všetko bude mať priaznivý vplyv aj dopad na cieľové skupiny. Realizácia projektu tak bude mať priame  dopady na cieľové skupiny projektu.
          3 Finančný dopad
          Investované finančné prostriedky určené na realizáciu mikroprojektu sa prejavia aj  u cezhraničného partnera Masarykova základná škola Návsí, ktorá obdrží polovicu výtlačkov spoločných informačných ale aj edukačných brožúr, propagačných predmetov a materiálov. Taktiež budú  vynaložené finančné prostriedky pre HCP aj na zabezpečenie účasti žiakov z Návsí na workshop, ktorí sa zúčastnia aktivít v Krušetnici. Zároveň budú zabezbečené finančné prostriedky na materiál k aktivitám aj na riadenie aktivít: pastelky, nožnice, výkresy A3, A4,  lepidlá, farebné papiere, farbičky, gumy, strúhadlá , štetce, kriedy vonkajšie, euroobaly, zakladače, ..Pre aktivity HCP je v rámci rozpočtu projektu vyčlenených 21,88 % celkových výdavkov projektu. Všetky finančné prostriedky sú účelne, hospodárne a efektívne vynaložené.
          4. Územný dopad
          Obaja partneri sa nachádzajú v oprávnenom území cezhraničného regiónu československého pohraničia. Vzdialenosť je primeraná (cca 80km od našej obce), takže aj stretnutia sú v rámci projektu realizovateľné bez problémv. Lepšie vzájomné poznanie nám umožní výmenu názorov, nápadov a skúseností, ktoré môžu pomôcť obom našim školám v spoločnom poznávaní prírodného, kultúrneho a duchovného bohatstva. Zároveň predpokladáme, že predkladaný projekt bude mať pozitívny dopad nielen na samotné základné školy, ale aj širší cezhraničný región Slovenska a Česka.

9.B Spolufinancovanie
            Částka celkem v EUR Podíl celkem v %