• 2022/23

• Koordinátor VMR: Mgr. Adriána Chudobová

Plánované aktivity pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu:

• Október
          • Mesiac úcty k starším. Svetový deň seniorov. Zvyšovanie úcty žiakov voči starším osobám. Téma: Čo ma naučili starí rodičia.
        • November
          • Kolobeh života: Pamiatka zosnulých spojená s návštevou cintorína a pripomenutie významných osobností žijúcich v obci.
          • Prednášky spojené s besedou so školským zdravotníkom:
        1. určená pre dievčatá 4. ročníka zameranú na prípravu na dôležité zmeny v organizme dieťaťa v období puberty, potreba zvýšenej hygieny v období dospievania,
        2. určená pre dievčatá 5. ročníka zameranú na psychické a fyzické zmeny v období dospievania. Vplyv telesných a psychických zmien v puberte na zmenu postojov dievčat a chlapcov k svojmu telu a zmeny v kvalite postojov k druhému pohlaviu. Sebaúcta a úcta k druhým.
        3. určená pre chlapcov 6. ročníka zameranú na psychické a fyzické zmeny v období dospievania. Vplyv telesných a psychických zmien v puberte na zmenu postojov dievčat a chlapcov k svojmu telu a zmeny v kvalite postojov k druhému pohlaviu. Sebaúcta a úcta k druhým.
        • December
          • Deň ľudských práv (10. december) – vysvetlenie vzniku a významu Všeobecnej deklarácie ľudských práv v rámci NBK 7. roč.
          • Vianočná výzdoba tried, tvorivosť žiakov
          • Adventné aktivity – Aké dobré skutky robím? aktivita v rámci NBK
        • Január
          • Výtvory zo snehu - aktivity zamerané v duchu hesla „v zdravom tele, zdravý duch“.
        • Február
          • Svetový deň manželstva – 2. februárová nedeľa.
          • Láska- prejav lásku a vďaku svojim najbližším.
          • Zábavná súťaž pre žiakov zložená z tímov, ktorí budú zostavení z príbuzenských vzťahov žiakov.
          • Beseda s psychológom pre žiakov 9. ročníka s témou význam harmonickej a zdravej rodiny pre optimálny telesný a duševný vývin dieťaťa, zásady rodinnej výchovy, význam plánovaného rodičovstva.
        • Marec
          • Úcta k ženám – MDŽ 8.3.
          • Deň počatého dieťaťa (25. 3.) Zásady starostlivosti o gravidnú ženu a plod. Úcta a ohľaduplnosť k tehotnej žene.
        • Apríl
          • Pripomenúť si Medzinárodný deň bez násilia (4.apríl)
        • Máj
          • Poslanie matiek ku Dňu matiek (12. máj)
          • Význam a poslanie rodiny v rámci Medzinárodného dňa rodiny (15. mája) .
          • Svetový deň bez tabaku (31.máj)
        • Jún
          • Medzinárodný deň detí (1.jún)- športové aktivity, školská akcia.
          • Dôležitosť otca pri výchove – Deň otcov (16. jún)

2021/2022

Výchova k manželstvu a rodičovstvu patrí k neodmysliteľným výchovným cieľom vo výchovno-vzdelávacom procese. V tejto oblasti sa budeme snažiť vytvárať u detí perspektívu, ktorá by mala vyplývať z predstavy mladého človeka o jeho budúcej rodine. Žiakov treba postupne pripravovať na to, že sa raz stanú manželmi a rodičmi.

Cieľom VMR na školách je vychovávať sociálne, morálne a emocionálne zrelé osobnosti, schopné konať a správať sa v súlade s etickými normami a hodnotami uznávanými danou spoločnosťou vo svojom sexuálnom, manželskom a rodinnom živote.

Obsah VMR je koncipovaný tak, aby poskytoval vedomosti a poučenia z oblasti biológie, psychosociálnych aspektov manželstva a rodičovstva, ale aj z etiky a zdravotných aspektov intímneho života.

Jednotlivé témy budú zapracované nielen do aktivít plánu koordinátora, ale zároveň budú zahrnuté do vyučovacích predmetov biológia, etická výchova, náboženská výchova, občianska náuka, prírodoveda, vlastiveda a literárna výchova.

Obsah VMR na 1.stupni ZŠ tvoria nasledujúce témy:

1. Výchova v rodine
        2. Zásady zdravého života
        3. Negatívne dôsledky fajčenia, alkoholu a ďalších drog na zdravie a správanie človeka
        4. Rovnoprávnosť pohlaví
        5. Vznik a vývoj ľudského jedinca
        6. Zmeny v organizme v období puberty

Obsah VMR na 2.stupni ZŠ tvoria celky:

1. Priateľstvo
        2. Kultivované dospievanie a vývinové úlohy tohto obdobia, chcem byť sám sebou v názoroch, postojoch i v správaní
        3. Anatómia a fyziológia rozmnožovacích ústrojov
        4. Zodpovedný prístup k sexualite, sebaúcta i úcta k druhým
        5. Negatívny vplyv alkoholu, drogových i vzťahových závislostí na sexuálne a reprodukčné zdravie človeka
        6. Zásady bezpečného správania

Plánované aktivity pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu:

• Október

Mesiac úcty k starším. Svetový deň seniorov. Zvyšovanie úcty žiakov voči starším osobám. Ako môžem pomôcť svojim starým rodičom, kresba, plagát, zhotovenie nástenky.

• November

• December

Vianočná výzdoba tried, tvorivosť žiakov

Adventné aktivity – Aké dobré skutky robím? aktivita v rámci NBK

• Január

• Február

Svetový deň manželstva – 2. februárová nedeľa.

Láska- prejav lásku a vďaku svojim najbližším.

• Marec

Úcta k ženám – MDŽ 8.3.

• Apríl

Pripomenúť si Medzinárodný deň bez násilia (4.apríl)

• Máj

Poslanie matiek ku Dňu matiek (12. máj)

Význam a poslanie rodiny v rámci Medzinárodného dňa rodiny (15. mája) .

Svetový deň bez tabaku (31.máj)

• Jún

Medzinárodný deň detí (1.jún)- športové aktivity, školská akcia.

Dôležitosť otca pri výchove – Deň otcov (16. jún)

Koordinátor: Mgr. Adriána Chudobová

Obrázok: žiacka práca Sofia Franeková 7. roč.